Malá Baňa – paráda, 30 minút od parkoviska

Malá Baňa Karpaty

Malá Baňa – paráda, 30 minút od parkoviska

Malá baňa je vrchol v Malých Karpatoch s výškou 361 mnm. Výnimočný je vďaka viacerým možnostiam ktoré nám ponúka, a ktoré  sa Vám stručne pokúsim opísať.

Vzdialenosť od parkoviska a samotná lokalita.

Vrchol sa nachádza v “bratislavských” lesoch a dá sa na neho vyštverať za pomerne krátky čas,  ktorý odhadujem podľa svojich priemerných časov na 30 minút. Začína sa na parkovisku priamo nad račianskym kúpaliskom a lokalitou pre organizovanie vinobrania. Ak nemáte mapu Malé Karpaty juh,  vôbec to nevadí, pretože na samotný vrch Vás povedie modrá turistická značka. Terén je lesná cestička stredne náročného charakteru, avšak dostanete sa tam aj pomocou bicykla.

Výhľad.

Výstupom na kopec to nekončí. Práve naopak, odmenou sa Vám stane krásny výhľad, ktorý je orientovaný na západ. To predurčuje čas, ktorý je najvhodnejší na návštevu, tak aby ste si stihli vychutnať západ slnka. Výhľad je špeciálny aj tým, že vidíte prevažne majestátne koruny stromov, ktoré sú súčasťou ďalšej časti Malých Karpát.

portfolio stage ohen survival academy

Ohnisko.

Súčasťou vrcholu, na ktorom sa nachádza menší rovinatý priestor označený krížom je aj kameňmi ohraničené ohnisko. Vďaka nemu tu môžete opekať, sedieť sa pri stole s lavicou, kde sa pohodlne usadí priemerná skupina ľudí alebo početnejšia rodinka s deťmi. So zberom dreva a jeho dostatkom nebol nikdy problém, treba si dávať akurát pozor na strmší terén a možnosť úrazu. Vďaka ohňu tu viete stráviť aj noc. Jediné mínus,  ktoré Vás môže zastihnúť, je vietor, ktorý najmä v chladnejšom období môže byť obzvlášť nepríjemný.

 

Samoobslužný bufet.

Veľmi zriedkavou výhodou tohto miesta je samoobslužný bufet,  ktorý je formou drevenej vojenskej debni umiestnení pár metrov od ohniska. Môžte tam nájsť všetko možné, cez plechovkové pivo, horalky až po noviny a zápalky. Platí  sa formou niečo za niečo. Buď necháte peniaze alebo vymeníte za niečo podobne prospešné, čo sa môže hodiť zase niekomu inému.

Miesto má čarovnú atmosféru počas celého roka. Tip pre Vás je, skúste návštevu vrchola aj v zime keď sneží. Na oplátku dostanete možnosť vidieť zasnežené koruny stromov z detailnejšieho pohľadu.

Malá Baňa Karpaty

Pin It on Pinterest

Share This