Paracord a jeho formy efektívneho nosenia

paracord 550 Uzly

Paracord a jeho formy efektívneho nosenia

Paracord, padáková šnúra – čo to vlastne je?

Paracord, paracordová šnúra alebo inak známe ako padáková šnúra je unikátne odolné lano, ktoré sa vyznačuje výbornými vlastnosťami. Tie ho predurčujú na rôzne praktické využitia nielen outdoorového charakteru. Celkovo poznáme 6 typov parakordu, ktoré sa líšia nosnosťou aj počtom vnútorných vlákien. Originál najobľúbenejšieho paracordu pri jeho kúpe spoznáte vďaka jeho označeniu Paracord 550. Toto číslo označuje nosnosť paracordu v librách (250 kg). A to už stojí za to. Čo poviete?

portfolio stage pristresky uzly survival academy

PARACORD 550 – praktické využitie

Dôležitý rozdiel medzi originálom a napodobeninou je kľúčový najmä pri zlaňovacích aktivitách, kedže napodobenina negarantuje žiadnu reálnu nosnosť. Cenový rozdiel je pritom minimálny, preto odporúčame zainvestovať do „550ky“, kde dáte za 10 metrov šnúry približne 3 eurá.  Využitie nájdete pri alternatívnom chytaní rýb, pri výrobe pascí, pri výrobe pomôcok na primitívne zakladanie ohňa nazývaného bow drill alebo aj na častejšie sušenie oblečenia, výrobu improvizovaného prístrešku, ako šnúrky do topánok, opasok a mnoho ďalšieho…

Paracord – originál vs. kópia

Rozdiel medzi originálným kusom a „fejkom“ môžte spoznať viacerými spôsobmi. Obe varianty sa skladajú z plášťa(obalu) a vnútorných mikro vlákien. Pri kvalitnejšej verzii si okrem rozdielu samotnej hmotnosti na prvý dotyk všimnete, že šnúra je masívna, tuhá a to najmä v samotnom ohybe. Máte pocit, že máte v ruke odolný kus tenkého lana, ktorý by ste sa odvážili použiť aj pri núdzovom zlaňovaní. Pri manipuláci s lacnou napodobeninou budete mat presne opačný pocit. Ohnete ho veľmi jednoducho a bude hmotnostne oveľa ľahší.

Efektívne nosenie paracordu

Ako mať parakord vždy poruke aj keď nenosíte pri sebe práve vybavený ruksak? Najefektívnejšie bežné nosenie je vo forme náramku. Na náramok na priemerné zápästie potrebujete 3-4 metre parakordu – podľa zvoleného vzoru úpletu. To je dostatočné množstvo, aby ste v prípade potreby náramok do 3 minút rozplietli a použili ho na výrobu improvizovaného prístrešku v kritickej situácií. Na youtube nájdete mnoho návodov ako upliesť rôzne prevedenia, dva príklady nájdete aj v závere článku.

Náš Tomáš, ktorý je na firemných teambuildingoch inštruktorom pre Uzly a Prístrešky nosí paracord uložený aj vo forme šnúrok do topánok, kde ho ma taktiež pripravený na núdzové použitie. Ďalším a veľmi používaným spôsobom je pripevnenie o ruksak alebo opasok.

paracord_efektívne_uloženie_zlodejskáslučka

Paracord na firemných teambuildingoch Survival Academy

My v Survival Academy používame parakord takmer na všetkých stanovištiach, avšak najviac sa mu venujeme na stagi Uzly a Prístrešky. Odborné informácie dopĺňajú praktické demonštrácie vlastností paracordu a následný tréning vo forme učenia sa najrozličnejších uzlov a ich použitie pri stavbe rôznych typov prístreškov.

Paracordy používame rôznej kvality, od tých najkvalitnejších až po tie najlacnejšie. Je to preto, aby sme ukázali rozdiely pri samotnom použití. Neustále hľadáme nové typy tohto vynikajúceho materiálu a jeho rozumného nosenia tak, aby sme vedeli poukázať na jeho výhody nielen v outdoorovom svete, ale aj v každodennom živote.

Odkazy, ktoré by Vás mohli zaujímať:

Nákup paracordu 550:
https://www.municak.sk/paracord/material-a-prislusenstvo/
http://paracord.sk

Videonávod na úplet náramku – jednoduchá verzia:

Videonávod na úplet náramku – obtiažnejšia verzia:

Pin It on Pinterest

Share This