Tip na výlet do prírody v Bratislave

Tip na výlet do prírody v Bratislave

Čo tak nechať auto doma a vyjsť si kombináciou mestskej hromadnej dopravy, lanovky a po svojich? Áno, aj to sa dá v našom hlavnom meste. Nazvali by sme to komplexným výletom pre nenáročných. Spojenie príjemnej prechádzky, „adrenalínovej aktivity“ a využitia miestnych bufetov na niečo pod zub.

Čo so sebou?

 • Outdoorovú obuv – Celá táto prechádzka sa dá absolvovať aj po asfaltovej ceste, ale odporúčame mať kvalitnú obuv do lesa s normálnou podrážkou a primeranej výšky
 • Oblečenie prispôsobené ročnému obdobiu a počasiu. Vždy odporúčame mať zabalenú tenku bundu proti vetru a dažďu. Na lanovke sa môže zíjsť.
 • Peniaze – tie potrebujete na lístok MHD, do bufetu a v neposlednom rade na lístok na lanovku. 10 euro by malo stačiť
 • Vodu – niet nad čistú vodu pri sebe počas celého roka
 • Lekárničku – bezpečnosť na prvom mieste. Lieky podľa osobnej potreby, obväz a dezinfekciu by ste mali mať pri sebe

Dve varianty cesty

 1. Železná studnička – Koliba
 2. Koliba – Železná studnička

Obe varianty su totožné a líšia sa iba smerom, ktorým sa na začiatku vydáte. Venujme sa variante  číslo 1. Najideálnejšie je začať v samotnom centre mesta pri Prezidentskom paláci, kde na Hodžovom námestí nastúpite na trolejbus 207 a zveziete sa na zastávku Patrónka. Na tej istej zastávke prestúpite na autobus číslo 43. Ten chodí počas týždňa každú hodinu až 1x a počas víkendu 2x. Treba si dať pozor na synchronizáciu prvého spoja s druhým. V neposlednom rade sa môžete z Patrónky ďalej vydať aj po vlastných. Cesta, po ktorej sa treba vydať má názov Cesta Mládeže a samotný výšlap k cieľovému bodu trvá zhruba 30-40 minút podľa kondície. Po ceste môžete vidieť sériu jazierok, občerstvovacích prevádzok (otvorené podľa ročného obdobia), altánkov s ohniskom a množstvo odbočiek na lesné cestičky. Finálny bod a zároveň zastávka MHD, kde treba vystúpiť sa volá „Lanovka“.

Zastávka sa nachádza na konci Drieňovskej lúky. K tejto rozlohou veľkej lúke máme veľmi blízko, pretože je to jedna z našich hlavných lokalít na usporiadanie aktivít firemného teambuildingu pre našich klientov. Na lúke a v jej okolí sa nachádza množstvo altánkov a ohnísk. Taktiež sa dá využiť na rôzne športové aktivity, jógu, piknik atď.

drienovska luka

Drieňovská lúka – leto

drienovska luka zima

Drieňovská lúka – zima

Lanovka

Vaše ďalšie kroky budú viesť k spodnej stanici lanovky Kamzík(Koliba). Tá sa nachádza na konci lúky, hneď za nápadnými altánkami alebo destským ihriskom. Cesta k nej vedie v podobe kamenných schodov. Na výber máte dva druhy lístkov. Jednosmerný lístok stojí 3 eurá, spiatočný 5eur. Spiatočný lístok neznamená, že sa veziete bez vystúpenia hore dole, ale to, že spiatočnú jazdu musíte využiť ešte v daný deň. Deti do 6 rokov majú jazdu zadarmo.

Pozor na otváracie hodiny. Štandardne platí, že lanovka premáva od 10:00 do 18:00 každú hodinu. Treba si odsledovať koľko je hodín a prísť o celej hodine, vtedy máte istotu, že lanovka bude v pohybe. Počas väčšej frekvencie ľudí ide častejšie. So sebou si za menší príplatok môžete naložiť bicykel a pokračovať v jazde vo finálnej stanici lanovky.

lanovka kamzík leto

Lanovka Kamzík – leto

Lanovka Kamzík - jeseň

Lanovka Kamzík – jeseň

Občerstvenie, kde si môžete vybrať

Po príjemnom relaxe vo vzduchu, ktorý trvá 12 minút (dĺžka jednej jazdy) dorazíte do hornej stanice lanovky. V blízkosti sa nachádza niekoľko bufetov, ku ktorým sa vydáte po cestičke pri plote. Náš obľúbený nesie názov Bufet Kamzík. Majú tam skvelé langoše a pivo Bernard. Vychutnať si ho môžete celoročne buď vonku alebo vnútri. V zimných mesiacoch vás bude čakať aktívny krb a prijemné teplo. Ale pozor nebuďte tam dlho, hrozí riziko únavy (:

Cesta dole

Z bufetu po asfaltovej ceste prídete k MHD zastávke, kde počas víkendov po novom jazdí autobus číslo 144, ktorý vás odvezie ak už nebudete mať síl. Peši sa dostanete buď priamo po asfaltke (neodporúčame z dôvodu bezpečnosti) alebo po zelenej turistickej značke až priamo na nástupište trolejbusu číslo 203
Tým sa dostanete podľa potreby, kam Vám je najlepšie. Napríklad aj naspäť na východzí bod Hodžovo námestie.

Naše typy na záver:

 • vynechajte lanovku a vybehnite si priamo pod ňou peknou terénnou cestičkou
 • pod Hornou stanicou lanovky na Kolibe vyskúšajte počas teplých mesiacov bobovú dráhu
 • choďte sa pozrieť na turistickú rozhľadňu pod Kamzíkom
 • poobzerajte sa po okolí po geaocachingovych keškách

 

 

Pin It on Pinterest

Share This