Vedieť sa vynájsť a zachovať rozvahu

portfolio stage orientacia survival academy

Vedieť sa vynájsť a zachovať rozvahu

Pobyt v prírode sa často krát môže spájať s nečakanými a niekedy aj nebezpečnými situáciami. Snaha o nepodliehanie panike a chaosu a o tzv. „zachovanie chladnej hlavy“ , nám naše šance na úspešné zvládnutie daných situácií zvyšujú až o 80%.
V prípade, ak neviete ako na to skúste myslieť na niečo významné a dôležité pre vás (rodina, láska, domáce zviera, obľúbené jedlo či počítačová hra…) každý máme niečo na čo radi myslíme.

Následne po upokojení je dôležité skúsiť zapájať kreativitu a improvizovať s vecami, ktoré máme pri sebe a ktoré nám poskytne príroda.

Scenár prežitia je o kreativite, inovácií a skúšaní

V rámci nášho programu ponúkame aj stage zameraný na to ako zvládnuť nečakané situácie a ako sa vedieť výnájsť. Scenár prežitia máme na tri rôzne oblasti s odlišnými podmienkami a vecami, ktoré sú k dispozícii.

Vojenské výcviky ako zdroj inšpirácie

V našich scenároch prežitia čerpáme z vojenských výcvikových tréningov. Tieto výcviky prežitia vojaci absolvujú v rôznych terénoch a je na nich ako sa s obmedzeným množstvom vecí pri sebe vynájdu a prežijú. Všetky ich pokusy, postupy a skúsenosti sú potom skúšané inými jednotkami a hodnotené.

Cieľom týchto scenárov prežitia je aby sa vojaci naučili v kritických podmienkach prežiť aj na prvý pohľad s nepoužiteľnými vecami inak ako na ich primárny účel. To znamená vedieť nájsť aj iné použitie, vlastnosti vecí, ktoré bežne pri sebe človek nosí a používa ich. Vynájsť sa však nie je jediná vec, ktorá sa hodnotí pri úspešnom zvládnutí scenára. Dôraz sa kladie na spoluprácu medzi členmi tímu a na to aby sa snažili o prežitie ako skupina, nie ako jednotlivci. Tieto scenáre sa práve kvôli nutnosti spolupráce hodia ako aktivity pre pracovné tímy. Skupinová dynamika je jedných z dôležitých faktorov pracovných skupín či tímov a pri tejto aktivite sa vždy veľmi dobre pozoruje.

Samozrejme, keďže sme veľmi zvedaví, všetky využitia a možnosti použitia vecí, s ktorými vojaci dokázali prežiť sme skúšali aj my.

scenar prežitia máj 2018

Téma prežitia aj vo filmoch

Taktiež v tejto téme nájdeme aj mnoho filmov, ktoré sú Vám určite známe a na tému prežitia sa točia čoraz častejšie.

Alive

Najvýraznejším nielen filmom ale aj príbehom prežitia bude pravdepodobne Alive. Uruguajskí hráči rugby, ktorí prežili pád lietadla v Andách a ostali uviaznutí v horách. Snažili sa prežiť a využívať veci, ktoré mali k dispozícií. Z vraku lietadla, v ktorom zapchali diery kuframi, si urobili ochranu pred nepriaznivým počasím. Zahrievali sa poťahmi zo sedadiel natlačení na sebe aby minimalizovali únik telesnej teploty. Snažili sa jesť ich zásoby len v minimálnych dávkach. 72 dní prežilo 16 ľudí z pôvodných 45tich pasažierov lietadla. Vďaka odvahe dvoch členov posádky, ktorí sa po niekoľkodňovej príprave vybrali na cestu za civilizáciou, ich našli. Spôsob akým si zaobstarali neskôr potravu bol nimi vhodnotený ako nutný a práve aj vďaka tomu rozhodnutiu prežili.

127 hodín

Ďalším zaujímavým filmom s témou kde človek prekonával samého seba aby prežil bol film 127 hodín a príbeh Arona Ralstona. Aron ostal zakliesnený v kaňone pod balvanom, ktorý mu zavalil predlaktie a nevedel sa pohnúť. Nakoniec po 5tich dňoch našiel spôsob ako si svoje predlaktie odrezať a tým si zachránil svoj vlastný život. Tento jeho zážitok mu však nezabránil aby naďalej objavoval svet, liezol po skalách a dokonca sa stal motivačným koučom.

Stratený v džungli

Film Stratený v džungli rozpráva príbeh muža, ktorý sa ocitne sám v srdci Amazónie. Jeho cesta džungľou a hľadanie civilizácie ho sprevádza rôznymi situáciami kde sa musí spoliehať iba na svoju intuíciu. Človek sa nedokáže v živote vzdelať v každej oblasti. Práve vtedy nastupuje intuícia a pudy, ktoré nás dokážu viesť správnym smerom.

Existuje mnoho filmov alebo seriálov, ktoré ponímajú tému prežitia v prírode či nehostinnom prostredí, niektoré viac či menej autenticky a spoľahlivo.

Na pláne najbližšie máme film Hora medzi nami. Trochu viac „Hollywood“ avšak zo zvedavosti si ho preveríme ako zvládol poňať reálnosť survival nápadov a činov.

Pin It on Pinterest

Share This